Aarhusianer overtager fitnesscenter i nabokommune

Pernille Ryge Koch, der i forvejen driver et sundhedshus i Lystrup, overtager Loop Fitness i Hadsten.

Artiklens øverste billede
Christina Thorup (til venstre) giver vægtstangen videre til Pernille Ryge Koch, der er den nye indehaver af Loop Fitness Hadsten. Privatfoto

Det er ingen aprilsnar, men ganske sandt, at Loop Fitness Hadsten 1. april 2023 får ny indehaver. Pernille Ryge Koch overtager træningscentret på Gammel Sellingvej fra Christina og Dan Thorup, som åbnede stedet i august 2020.

De satte for nylig centret til salg, hvilket Pernille Ryge Koch hørte om via sin søster Kirstine Ryge Koch, der driver fire Loop centre på Sjælland i Måløv, Ballerup, Smørum og Skovlund. Søstrene har igennem årene talt om, at det også kunne være en mulighed for Pernille at drive et Loop fitnesscenter.

»Det der tiltaler mig ved konceptet er, at det er meget simpel træning. Du kan ikke gøre noget forkert, når du sætter dig i en Loop-maskine, og du kommer hele kroppen igennem i en bestemt rækkefølge,« siger Pernille Ryge Koch.

Sundhedshus i Lystrup

Pernille Ryge Koch beskæftiger sig i forvejen med træning og sundhed. Hun har i 11 år været selvstændig og haft sit eget lille sundhedshus, Power For Life, der ligger i Lystrup, hvor hun også bor privat.

I sundhedshuset tilbyder hun holdtræning, kostvejledning, livsstilsomlægning, vægttabsforløb og meget andet under mottoet, at det skal være sjovt at være sund.

»Det må gerne også være socialt, hyggeligt og uformelt, så man har lyst til at komme afsted. Træning giver velbefindende og genererer den energi, du mangler, når du kommer hjem efter en travl hverdag.«

»Jeg bliver selv 50 i næste måned og kan godt lide at arbejde med modne mennesker, som er den primære målgruppe både hos Loop og i mit center i Lystrup. Det er en meget loyal og stabil målgruppe, som man kan komme rigtig langt med og hjælpe med sundhedsfremme.«

Forældrene motiverer

Pernille Ryge Koch mistede sin mor til kræft for 16 år siden, og få år senere fik hendes far kræft. Han lever i dag, men forældrenes alvorlige sygdom fik Pernille til at tage sit liv op til revision og skifte branche. Hun arbejdede som marketingchef, før hun for 11 år siden gjorde motion og sundhed til sit levebrød.

»Det er min passion at hjælpe andre mennesker med at forebygge alvorlig sygdom – med mine forældre som de vigtigste motivationskilder.«

Kommer fra Hammel

Forældrene drev møbelforretningen Bach Boligcenter i Nørreport i Hammel, hvor Pernille er født og vokset op, så at komme til Hadsten føles for hende næsten som at komme hjem. Som ung flyttede Pernille til Aalborg for at uddanne sig, men hun vendte hjem og boede i Hammel i tre år i forbindelse med, at hun fik sin datter, der i dag er 23 år og læser biologi på Aarhus Universitet.

I de seneste 20 år har Pernille boet i Lystrup, hvor hun i dag bor med sin kæreste Michael Almsten, der er ejendomsmægler hos John Frandsen, og hver anden uge hans to drenge på 14 og 15.

Pernilles far, Geo Koch, bor stadig i Hammel.

Hjertebarn

Pernille Ryge Koch overtager som nævnt træningscentret fra Christina og Dan Thorup, der åbnede det for for snart tre år siden. De satte det for nylig til salg, fordi de har en dreng med autisme.

»Han har behov for sin mor, og da Dan er medejer af et andet firma og rejser meget i udlandet, har jeg været nødt til at trække stikket for at være hos mit hjertebarn nummer et,« fortæller Christina Thorup og tilføjer:

»Vi er enormt stolte over centret, som er vores hjertebarn nummer to, men vi er ikke i tvivl om, at det er den rigtige beslutning at sælge, og Pernille er den helt rigtige til at drive centret videre i samme ånd. Vi har haft næsten tre fantastiske år med nogle fantastiske medlemmer, og vi giver det videre med en vis stolthed.«

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens lokale tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.