Søren Larsen klar til AGF

Jagten på en angriber er forbi for AGF. Søren Larsen har sat sin underskrift på en aftale frem til sommeren 2014

Artiklens øverste billede

Den 29-årige angriber har de seneste tre sæsoner været på kontrakt hos franske Toulouse FC og undervejs været udlejet til Duisburg i Tyskland og Feyenoord i Holland.

Inden han kom til fransk fodbold, spillede Larsen tre sæsoner for Schalke 04. Her var han i foråret 2008 med til at spille kvartfinale i Champions League mod FC Barcelona. To år tidligere var han med den tyske klub meget tæt på finalen i UEFA Cup'en. Holdet tabte i forlænget spilletid til de senere vindere, Sevilla, i semifinalerne.


Søren Larsen debuterede på det danske landshold i 2005 og har i 20 kampe scoret 11 mål. Han optrådte senest for Danmark ved VM-slutrunden i Sydafrika sidste sommer.

Sportschef Brian Steen Nielsen glæder sig over tilgangen af den rutinerede og stærke angriber.

"For en oprykker til Superligaen er det et stort scoop at kunne hente en spiller af Søren Larsens kaliber. Vi er meget stolte over, at det er lykkedes os at tilknytte en spiller, der var med ved VM for bare et år siden. Jeg håber og tror på, at AGF og Søren Larsen kan få rigtig meget glæde af hinanden," siger Brian Steen Nielsen.


Samme forventninger har Søren Larsen selv.

"Jeg har haft en god mavefornemmelse omkring AGF hele vejen igennem. Der har været andre klubber inde i billedet, men AGF var det rigtige valg for mig, for jeg har et rigtig godt indtryk af klubben. Jeg glæder mig til at spille fodbold igen, og jeg glæder mig til at nyde at gå på arbejde hver dag ? til at få smilet tilbage på læberne. Og kan det ske noget bedre sted end i Smilets By Jeg har vel fire-fem år i mig endnu, og jeg vil gøre det så godt som overhovedet muligt i de år. Jeg er glad for, at jeg har fundet klubben, jeg vil gøre det i, og jeg ser frem til at levere en indsats for AGF," siger angriberen.


Søren Larsen har fået trøje nr. 14 i AGF, og han træner første gang i sin nye klub i morgen torsdag fra kl. 10.00.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.