Overvældet efter indsamling til ung AaB-fan udsat for røveri: »Sådan er vi ikke i Aarhus«
En række AGF-fans har samlet ind til den unge mand, der blev frarøvet sin AaB-trøje på gaden i Aarhus.
»Jeg ved, at han har haft det skidt bagefter. Så den dreng skal vide, at han godt kan komme til Aarhus igen, og at vi er ordentlige mennesker her.«
Sådan siger Søren Nielsen, en AGF-fan gennem 35 år, efter en 16-årig AaB-fan blev truet og frarøvet sin trøje på Frederiks Allé i Aarhus lørdag – på trods af at nordjyderne var blevet sat fodboldmæssigt til vægs på Ceres Park med 3-1.
Episoden gjorde Søren og en kammerat kede af det på Aarhus’ og AGF-fansenes vegne, og derfor valgte de mandag morgen at starte en indsamling, som de annoncerede på Facebook.
Planen var, at der bare skulle samles 2.000 kroner ind til en god dag på stadion og en ny trøje til den unge AaB-fan, men det stak af, fortæller Søren Nielsen.
»Min kammerat var på hospitalet og kunne ikke lige komme til sin telefon, som bimlede og bamlede i lommen. Så han nåede simpelthen ikke at få den stoppet.«
Resultatet blev 4.130, før indsamlingen kunne stoppes, og et gavekort på 1.000 kroner til en Diningsix-restaurant.
Så nu får den unge aalborgenser en fed dag på stadion i Aalborg arrangeret af AaB, en udebanetrøje (fordi AGF allerede har givet en hjemmebanetrøje), og enten et gavekort til Salling på 3.000 kr. eller en tur med familien i Fårup Sommerland.
Søren Nielsen føler, at det var nødvendigt at sende et signal på vegne af fansene. Sætte en streg under, at den 22-årige AGF-fan, der er sigtet for røveri og varetægtsfængslet, ikke kendetegner den store og fredelige fangruppe, der støtter klubben.
»I mine øjne er den slags ikke fans, men simple ballademagere, og jeg synes, at det er en synd og skam, at man ikke kan tage ud at se fodbold, uden at der skal være slagsmål og overfald. Det er noget, jeg tager stor afstand fra, og det er et fåtal af AGF-fansene, der gør sig i den her slags. Det er sgu synd, at de skal ødelægge det for os andre ved at skabe et ry, som gør, at nogen kan være utrygge ved at tage på stadion eller sende deres unge derud.«
Til gengæld bliver han stolt over det sammenhold, der også kendetegner AGF-fans, når han ser på, hvor hurtigt det lykkedes at samle ind til den unge AaB-fan.
»Man bliver da overvældet og glad. Det er fedt at se, at der er så mange, som har det på samme måde som os og er med på at sige til ham: ”Hør her, det her er vi fandeme kede af. Det er ikke sådan, det skal være, når du kommer til Aarhus. Her er du velkommen.” Det gjorde mig glad at se, at så mange støttede op.«