Parabolskærme som lærred
Kulturhus Herredsvang har brugt Festugen til at vise anderledes kunst
Lærredet var parabolskærme, farverne mange, og motiverne en refleksion på kunstnernes liv i Herredsvang, da udstillingen "Bag Facaden" blev vist i Festugen.
Parabolerne har været udstillet i FO's baggård ved Vester Allé 8. De vil senere på efteråret blive udstillet i Kulturhus Herredsvang.
Projektet er blevet til i et samarbejde mellem lokale beboere og Helle Steinson fra Kulturhus Herredsvang, og kunstværkerne er en kommentar til det homogene udtryk, der kendetegner boligområdet Herredsvang.
Her levner de store betonblokke kun lidt rum til personlig udfoldelse, og de ensartede bygninger skjuler effektivt den kulturelle og menneskelige diversitet, der findes i dem.
Parabol-projektet er kun ét blandt en række projekter samlet under "Kunstcafeen", som er en fællesbetegnelse for tegne- og ekskursionshold samt andre kreative arrangementer i kulturhuset.
Tidligere arrangementer har inkluderet et street art projekt, hvor unge i området i fællesskab skabte graffitimalerier, og lokale kvinder var med til at ind-strikke en lygtepæl.
Kunstcafeen fortsætter i efteråret, og det kommende program vil snart være at finde på bloggen: kunstcafeen.blogspot.com eller i Kulturhus Herredsvang.