TheVic udvider med nye butikker

Vil åbne i København, Stockholm, Oslo og London

Artiklens øverste billede
Hver sæson skaber Majken Vigh-Larsen tre nye trenduniverser på podier i butikken, hvor hun forsøger at fange tidsånden inden for herre- og damemode samt interiør. Her er naturen temaet.

Årets modebutik 2011, den aarhusianske tøj- og interiørbutik TheVic, er på vej til flere byer.

I Danmark er Majken Vigh-Larsen, der driver butikken sammen med sin mand Michael, på jagt efter lokaler i København, og inden efteråret 2012 er det meningen, at der også skal være en TheVic på franchisebasis i Stockholm, Oslo og London.

"Vi har fået lavet en designmanual for opbygning af flere butikker", fortæller hun, da Lokalavisen en eftermiddag kigger forbi.

The Vic åbnede 8. juni i år en webshop, der har trukket kunder til fra hele landet. Men Majken Vigh-Larsen har også flere gange sendt varer til England, efter englændere har gæstet butikken. Og i sidste uge var et engelsk tv-hold på besøg for at filme i modebutikken, der adskiller sig væsentligt fra alle andre.

Skaber trenduniverser

TheVic har en særlig måde at arbejde med trends på. Hver sæson skaber Majken Vigh-Larsen tre nye trenduniverser på podier i butikken, hvor hun forsøger at fange tidsånden inden for herre- og damemode samt interiør.

Eksempelvis er der i øjeblikket et univers, hvor temaet er naturen og den tendens, at vi søger tilbage til det oprindelige, trygge og enkle.

Der er lagt græs på podiet, hvor man kan se, hvordan designerne på forskellig vis har forsøgt at fange naturen ind i mønstre på blandt andet puder og tøj.

Vil sælge oplevelser

Majken Vigh-Larsen, 42 år, der har været indkøbschef i Daells Varehus og Broste Copenhagen, inden hun drev butikkerne Victoria i Aarhus, Aalborg og Skanderborg, åbnede TheVic i februar 2008.

I 2007 kunne hun mærke, at markedet vendte. Fra at kunne trække 400 til modeshow i Victoria, kom der pludselig kun 100.

"Der var kommet rigtig mange om buddet. De mærker, jeg havde, kunne købes på nettet, og jeg skulle finde på noget, som kunne få folk til at komme fysisk i detailbutikken", fortæller hun.

Det var, mens hun gjorde sig tanker om, hvad der skulle ske med Victoria, at hun fandt på konceptet for TheVic. Udgangspunktet var en møbelmesse i Milano, som hun var på sammen med sin mand, Michael, der driver firmaet Ambiente med butiksindretning. Også møbelbranchen havde det svært, og det fik tankerne i gang om en butik, hvor der blev solgt rundt om produktet.

I dag er kodeordet for TheVic oplevelser for kunderne og et kompetent personale, der har lyst til at have med mennesker at gøre.

Se mere på www.thevic.dk.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.