VIDEO: Tegneren fanger Smukfest ind på blokken

Artiklens øverste billede
Udenrigsminister Anders Samuelsen sagde ja med det samme, da tegner Niels Rahbæk foreslog en karikaturtegning. Foto og video: Michael Wulff

"Der er ikke mange, som siger nej til at blive tegnet."

Tegner og kunstner Niels Rahbæk er i år hyret ind af Smukfest for at skabe et unikt katalog af de mange kendte som ukendte, der gæster bøgeskoven ved Skanderborg.

Udenrigsminister Anders Samuelsen sagde ja med det samme, da tegner Niels Rahbæk foreslog en karikaturtegning. Foto og video: Michael Wulff

"Jeg blev bedt om at tegne Nephew, så da de var færdige med at give koncert, fik jeg klaret den. Det er jo rent guld," siger Niels Rahbæk, da jeg møder ham i Bøgescenernes backstage-område.

Her har han lige tegnet tre fyre fra København og Aarhus, men så får han øje på udenrigsministeren.

"Jeg kommer tilbage lige om lidt," lyder det, og Rahbæk forsvinder for en stund med sin blok under armen.

Og sådan ser Anders Samuelsen ud i Niels Rahbæks streg. Foto: Michael Wulff

Kort efter får jeg lov at filme, da udenrigsminister Anders Samuelsen stiller op til - endnu en - karikatur-tegning.

"Normalt er vi jo ikke tilstede, når de tegner os. Men det er en sejr, hver gang de tegner karikatur," siger Anders Samuelsen og bliver bedt om at vende profilen til. Et-to minutter senere er tegningen klar.

Smukfest beholder tegningerne, men så kan man jo lige snuppe et mobilfoto af værket. Foto: Michael Wulff

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.