Efter store protester: Nu bliver boligblokke i Gellerupparken revet ned

Det store arbejde med at nedrive syv boligblokke i Gellerup bliver nu indledt, oplyser Brabrand Boligforening.

Artiklens øverste billede
Arkivfoto: Kasper Heden Andersen

Godt og vel halvandet år efter, at helhedsplanen for Gellerupparken blev endelig vedtaget, bliver de første boligblokke inden længe revet ned.

Brabrand Boligforening oplyser således i en pressemeddelelse, at arbejdet med at indrette byggeplads ved to boligblokke på Inger Christensens Gade i Gellerupparken er gået i gang.

Det sker ved blokkene A13 og A15, der begge står til nedrivning som en del af helhedsplanen for Gellerup. I alt syv blokke med 408 boliger skal rives ned hen over det næste halvandet år.

Den kommende tid vil der derfor være håndværkere på byggepladsen og inde i de tomme boliger, og bydelens beboere og gæster skal forberede sig på støj og mere trafik på vejene, oplyser boligforeningen i pressemeddelelsen.

»Vi er optaget af, at nedrivningsarbejdet giver beboerne i området mindst mulige gener, og vi bruger mange ressourcer på at informere og oplyse dem bedst muligt,« siger Kristian Würtz, administrerende direktør i Brabrand Boligforening, i pressemeddelelsen.

Blokkene skal dog miljøsaneres, inden selve nedrivningen går i gang, da der kan være miljøfarligt affald i materialer i lejligheder, opgange og facader. Det vil blive håndteret og transporteret væk på en forsvarlig måde, fremgår det af pressemeddelelsen.

Sådan er planen for helhedsplanen i Gellerup. Kort: Brabrand Boligforening

Ny skole

Nedrivningen af de to boligblokke udgør en vigtig del af den samlede plan i forvandlingen af Gellerup. Blokkene skal nemlig give plads til en ny folkeskole, som skal stå færdig i 2025.

»Bydelen har brug for en folkeskole som omdrejningspunkt i et attraktivt lokalsamfund,« siger Kristian Würtz. 

Helhedsplanen med de mange nedrivninger blev nedstemt af beboerne i Gellerupparken tilbage i juni 2021, men efter en lang debat valgte et klart flertal i Brabrand Boligforenings repræsentantskab efterfølgende at stemme ja til den. Lige siden har der dog med mellemrum været protester mod nedrivningerne fra beboere i området, og så sent som i december forsøgte Enhedslisten i Aarhus Byråd at bremse nedrivningerne. Men partiet fik ikke opbakning fra de resterende byrådspartier og stod derfor alene med det ønske.

Dermed kan Brabrand Boligforening sætte gang i den del af arbejdet, som kan gennemføres nu, selvom der stadig er få beboere tilbage i blokkene. Enkelte beboere flytter først til deres valgte genhusningsbolig i løbet af februar, og to beboere har valgt at gøre indsigelse mod opsigelsen af deres lejemål. Opsigelserne skal derfor behandles i boligretten. 

»Vi anerkender, at det kan være meget byrdefuldt for beboerne at være nødt til at flytte på grund af nedrivningerne, og derfor bestræber vi os på at hjælpe alle beboere med at finde et nyt godt sted at bo. Enten her i Gellerup eller et andet sted i Aarhus efter beboernes ønsker,« siger Kristian Würtz og fortsætter:

»Det er samtidig afgørende for os at komme i gang med arbejdet med nedrivningerne. Både for, at blokkene ikke skal henstå tomme og forfalde, og fordi det er vigtigt, at vi sørger for, at arealerne kan overdrages til de kommende brugere.«

Ifølge lovgivningen er Brabrand Boligforening forpligtet til at gennemføre udviklingsplanen for Gellerup og Toveshøj inden 2030.

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens lokale tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

jwh

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.