Venstre kræver ansvar og erstatning placeret i »skandale« om letbanetogs manglende eftersyn

De ansvarlige for manglende letbaneeftersyn skal bøde, mener Venstres Gert Bjerregaard.

Artiklens øverste billede
Arkivfoto: Ernst van Norde

»En skandale« lød det fra Gert Bjerregaard, gruppeformand for Venstre i Aarhus Byråd, da letbanen pludselig måtte tage syv tog ud af drift pga. manglende eftersyn. Samme ord bruger han til at beskrive Aarhus Letbanes nye analyse af årsagen.

»Det er for mig at se stadigvæk en skandale. Analysen fortæller jo noget og ingenting. Jeg havde haft en forventning om, at analysen også tog sig af ansvaret,« siger han og fortsætter:

»Der skal naturligvis placeres et ansvar, og der skal rejses et erstatningskrav over for de ansvarlige. Det har haft vidtgående konsekvenser for pendlerne og ekstremt store økonomiske konsekvenser.«

Hans reaktion kommer på baggrund af, at der – som beskrevet i JP Aarhus onsdag – ikke bliver placeret et ansvar i Aarhus Letbanes analyse af, hvad der er gået galt, siden de syv tog kørte rundt i op til et halvt år med et overskredet kilometertal for, hvornår eftersynet skulle være foretaget.

Gert Bjerregaard vil have lavet en opgørelse over udgifterne til erstatningsbusser og udbetalinger af rejsegaranti som følge af aflyste letbaneafgange, fordi letbanetog skulle til eftersyn.

Han er medlem af Teknisk Udvalg, hvor han nu vil tage placeringen af ansvaret og erstatningskravet op. Hvis ikke der er opbakning her, vil han rejse sagen i byrådet.

Gert Bjerregaard er ikke betrygget ved, at der nu er styr på eftersynene af letbanetogene.

»Der skal ligge en dokumentation for, at der er ændret arbejdsgange fremadrettet, så vi – by og byråd – kan blive betryggede i, at det her aldrig kommer til at ske igen,« siger ordføreren, som vil have letbanens bestyrelse til at sørge for dette.

Adspurgt om hvor ansvaret ligger, udtalte direktør i Aarhus Letbane Michael Borre onsdag bl.a., at Stadler Rail Service har leveret togene og vedligeholdelsesmanualerne, ligesom det ifølge kontrakten står for at vedligeholde togene de første seks år.

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens lokale tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.