Ny supercykelsti åbnet af cykelglade børn

Mandag eftermiddag blev der trampet ivrigt i pedalerne, da børn fra SFO og Klub på Lisbjerg skole sammen med rådmand for Teknik og Miljø, Bünyamin Simsek, indviede ny supercykelsti

Artiklens øverste billede

Ny supercykelsti mellem Lisbjerg og Skejby blev mandag eftermiddag åbnet. Det skete med en masse cykelglade børn og rådmand for Teknik og Miljø i Aarhus Kommune, Bünyamin Simsek, oplyser Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.

Den cirka fire kilometer nye cykelsti forbinder et af Aarhus Kommunes store udviklingsområder med et af kommunens største erhvervsområder og understøtter mulighederne for, at man kan kombinere cykel, bil og Letbane, som det passer den enkelte bedst.

”Den nye stiforbindelse giver rigtig gode muligheder for, at eksempelvis pendlere fra Djursland gratis kan stille bilen på Parkér og rejs-anlægget ved Klokhøjen og vælge at cykle det sidste stykke til studie eller job. På den måde kan man få vind i håret, nyde den skønne natur og klare den daglige motion, mens man cykler forbi myldretidens trængsel og udfordringerne med at finde parkering i Skejby eller Aarhus Midtby,” siger Bünyamin Simsek, rådmand for Teknik og Miljø, i pressemeddelelsen.

Den nye cykelsti er anlagt sammen med letbanen og følger letbanens forløb mellem Lisbjerg og Skejby. Det betyder blandt andet, at man som cyklist kan undgå de store højdeforskelle på den bakkede strækning. Man kan køre på en relativ jævn rute og samtidig nyde udsigten over det fredede naturområde ved Egådalen, når man kører over de nyanlagte broer, skriver Aarhus Kommune i pressemeddelelsen.

jwh

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.