Større risiko for sclerose, hvis du er født i Aarhus

Det viser ny omfattende forskning fra Statens Institut for Folkesundhed

Artiklens øverste billede

For første gang har forskere kortlagt, hvor i Danmark personer med sclerose er født eller opvokset. Kortlægningen viser, at personer, der er født eller opvokset i eller omkring Aarhus, Favrskov, Randers og andre midtjyske byer samt Nyborg, Esbjerg og Thyholm har markant større risiko for at udvikle sclerose end landsgennemsnittet. Det skriver Statens Institut for Folkesundhed.

Modsat har borgere, der er født eller opvokset på Lolland, Juelsminde og nord for Aalborg, en lavere risiko end landsgennemsnittet. Det samme gælder for folk, der er født i København og omgegn.

Det er Statens Institut for Folkesundhed, der har udarbejdet kortlægningen.

Måske er drikkevandet synderen

"Formålet har været at afprøve en teori om, at det især er i barndommen eller ungdommen, at man eksponeres for noget, som øger risikoen for senere i livet at få sclerose," skriver instituttet på dets hjemmeside.

16.000 danskere lever i øjeblikket med sclerose. Den nye forskning har kortlagt, hvor i Danmark der er størst ririsko for at udvikle diagnosen.

”Vores kort viser, at der er en markant større risiko for at udvikle sclerose, hvis man er født eller opvokset i visse områder i Danmark. I disse områder er der i gennemsnit 18 procent større risiko for at få sclerose sammenlignet med andre steder i landet. Vi kan ikke sige, hvad det skyldes, men vores undersøgelser tyder på, at der kunne være noget i nærmiljøet. Det kunne for eksempel være livsstil, forurening eller drikkevandets kvalitet,” siger Kristine Bihrmann, postdoc på Statens Institut for Folkesundhed, til instituttets hjemmeside.

Se kortet her.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.