Campingboom i sydbyen: Folk strømmer til Ajstrup Strand
Millioninvesteringerne har båret frugt hos campingpladsen i syd, og pladsen har allerede oplevet en fordobling i antallet af gæster
Sommeren er ved at være forbi, og temperaturen begynder at falde i det danske land. Men selvom kalenderen siger september, så holder Camp One Ajstrup Strand stadig åbent indtil 27. oktober, som er sidste dag efter en yderst positiv første sommer for den nye campingplads, der, tidligere på året, blev overtaget af Camp One, der ejer fem campingpladser i Danmark.
"Sommeren er gået rigtig fin. Der har været dobbelt så mange gæster på pladsen, som der har været de sidste par år, så det har været dejligt," fortæller Dorthe Ejlskov Christensen, der sammen nmed manden Palle Rai Christensen blev lejrchefpar 1. juni.
"Der er mange gæster, der oplever, at der her været en forandring i løbet af året. Jeg sender i hvert fald ingen ud, uden de kommenterer på, hvor pænt her er blevet," ´fortæller Dorthe Ejlskov Christensen.
En stor forvandling
Campingpladsen har stået over for en kæmpe forvandling i løbet af de seneste halve år. Indkørslen til stedet er blevet omdannet, receptionen er blevet totalrenoveret og fremstår nu mere rummelig og lys. Derudover er der blevet etableret en ny legeplads, som allerede er gået hen og blevet en favorit blandt de små, slår Dorthe Ejlskov Christensen fast.
"Legepladsen er herrefed. Den er virkelig helt eminent, og ungerne har allerede fået stor glæde af den."
Desuden er hytterne på pladsen blevet malet, mens der rundt omkring på den store campingpladsen er blevet beskåret træer og buske, så den fremstår pænere. Det store arbejde har været nødvendigt, og der har da også været udfordringer forbundet med det.
"Ganske få gæster har syntes, at det har været irriterende, at vi eksempelvis har arbejdet på at bygge legepladsen ved at køre sand frem og tilbage. Men vi håber meget på, at de vil give os en chance mere."
Størstedelen af gæsterne har dog været begejstret for den store omvæltning og har med stor interesse fulgt med i, hvordan pladsen har fået en makeover.
"Det har været en sjov omvæltning, efter vi forlod det fynske land. For mig er det noget helt nyt, men det har været helt vildt spændende at kunne være med til at sætte sit eget præg," siger Dorthe Ejlskov Christensen.
Gæster langvejs fra
Gæster fra hele Europa har sat kursen mod Danmark og Ajstrup, fortæller den ene ejer af stedet.
"Vi har mange gæster fra både Tyskland og Holland, og vi har faktisk også haft en del italienere, franskmænd og englændere. Det er især på grund af det gode vejr, at folk har sat kursen nordpå mod Danmark."
Campingpladsen har besøg fra vidt forskellige lande i Europa, men også folk fra Sjælland, Fyn og mere lokalt som Beder og Malling lægger vejen forbi. Og det lokale har da også stadig en vigtig del i pladsens koncept.
"Vi holder fast i ikke at have bake off hos os, og vi er glade for at få brød fra Saxildbageren. Derudover får vi eksempelvis vores honning fra en lokal biavler i Norsminde," siger Dorthe Ejlskov Christensen og tilføjer:
"Og så henviser vi altid til vores lokale indkøbsmuligheder i Malling og Beder, så på den måde er vi med til at løfte lokalsamfundet med pladsen her."
Nu er der ikke længe til, at campingsæsonen er forbi, men det betyder nødvendigvis ikke, at det er lig med ferie for campingparret.
"Den skal først have en ordentlig skalle først, og så må vi se, om der ikke er tid til at holde lidt ferie," afslutter Dorthe Ejlskov Christensen.