Frederiks Allé bliver spærret i festugen

En enkelt vej bliver delvist spærret for trafik i Aarhus Festuge

Artiklens øverste billede
Frederiks Allé bliver spærret på strækningen ved Musikhuset og Rådhuset.

En del af Frederiks Allé bliver spærret for trafik under Aarhus Festuge. Det gælder den få hundrede meter lange strækning fra Vester Allé til Skt. Nicoluas Gade, der fra torsdag 30. august klokken 6 til mandag 10. september klokken 18 er spærret for bilister og andre trafikanter.

Spærringen af trafikken baner vej for en sammenlægning af Musikhusparken og Rådhusparken, der under festugen går under navnet Byparken. Dette område mellem Musikhuset og Rådhuset huser blandt andet Aarhus Streetart Festival, Det Turkise Telt og Kuplen.

Det er også i Byparken, at Thomas Helmig giver koncert til den uofficielle åbning torsdag 30 . august om aftenen. I den forbindelse bliver Thomas Jensens Allé spærret fra onsdag 29. august til fredag 31. august klokken 12. Herefter er Thomas Jensens Allé åben igen resten af festugen, men man kan dog ikke køre ud på Frederiks Allé, der på denne strækning er spærret hele festugen.

Aarhus Festuge oplyser endvidere, at der under festugen ikke vil være korttidsparkering ved Banegårdspladsen foran Cafe Stiften. Disse pladser er inddraget fra onsdag 29. august klokken 16 til tirsdag 11. september klokken 12 for at gøre plads til Det Irske Telt. Der vil dog fortsat være holdeplads for taxa.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.