Lys i mørket: Brugsuddeler giver lokale kræfter en pose penge til julefest
Juletradition bliver holdt i hævd trods krisetider. Juletræet er dog tændt i færre timer.
Der bliver skruet op for både julelys og julehygge, når ”julemanden” søndag den 27. november kommer og tænder juletræet i forbindelse med et arrangement i Kolt.
De lokale kræfter, der står bag den årlige tradition, har i år, som noget nyt, fået en pose penge af SuperBrugsen Kolts uddeler. Han hedder Kaj Aakjær, og det er hans først jul som uddeler i bydelen sydvest for Aarhus.
»Det er en gammel tradition, der har været i byen i mange år. Jeg overtog Superbrugsen i april, og jeg vil holde traditionen i hævd, så vi kan få noget julehygge. Vi håber, der kommer en masse lokale børn, så vi kan lave lidt sjov i gaden,« siger han til Lokalavisen Aarhus.
Ved julearrangementet kan folk blandt andet købe gløgg, æbleskiver og juletræer. En del af overskuddet går til velgørende formål.
Lys i mørket
Målet med arrangementet er at styrke det lokale fællesskab og skabe et måske tiltrængt lyspunkt i hverdagen.
»Det hele er så mørkt, både med krig og energikrise, og vi vil gerne skabe noget lys og glæde. Vi vil tænde noget lys, når det hele er så mørkt, siger bestyrelsesmedlem i Bering Gymnastik og Teater, Henning Madsen.
Apropos energikrise har de lokale arrangører i år diskuteret, om juletræsfesten overhovedet burde afholdes.
”Vi har selvfølgelig haft vores overvejelser omkring, om vi skulle holde arrangementet i denne tid, men vi føler godt, at vi kan forsvare det. Træet vil være tændt i lidt færre timer, end vi plejer, men vi synes, at det er med til at sprede stemning. Det vil vi altså ikke stå i vejen for, siger SuperBrugsens uddeler, Kaj Aakjær.
Børn vil næppe klage over, at drillenisser fra Bering Gymnastik og Teater kommer og deler godter ud, inden det store højdepunkt: Der kaldes på Julemanden, der sammen med Julemor tænder juletræet.
Arrangementet i Kolt finder sted på torvet ved SuperBrugsen Kolt. Juletræsfesten starter klokken 10.30 og slutter omkring 12.30.