Fik folk som U$O og Yahya Hassan væk fra gaden: Nu får bibliotek sparekniven, og beboerne raser
Flere kendte personligheder startede deres interesse for samfundet på Hasle Bibliotek. Onsdag demonstrerede omkring 200 mennesker mod truslen om lukning.
»Hvad skal ikke spares væk?«
»Hasle Bibliotek!«
Jens Munch råber fra den hjemmebyggede scene, og de fremmødte demonstranter svarer igen.
Biblioteket er samlingspunkt for områdets mange kulturer. Med eller uden tørklæde, rollator eller omvendt kasket. Familier, studerende og vennegrupper er mødt op til demonstrationen for at vise politikerne, hvad de synes om, at lukke det lokale bibliotek i en omfattende sparerunde i kommunen.
De røde mursten gemmer på mere end spændende bøger og legeplads til de helt små. Her kan man lære dansk, hvis man ikke har tid til sprogskole. Man kan få hjælp til at læse avisen og forstå samfundet, som man bor i. Børnene kan få lektiehjælp. De unge kan mødes og mikse musik i lydrummet. De knap så IT-stærke borgere får hjælp til MitID. De nyeste tilflyttere, ukrainske flygtninge, kan møde de andre borgere over langborde af mad.
Politikernes ansvar
Repræsentant for boligforeningen, Lisbeth Kjær, bevæger sig op på scenen.
»Tænk jer om, det er jeres ansvar i sidste ende,« siger hun og referer til lokalpolitikerne, der har foreslået, at Hasle Bibliotek skal lukkes, så kommunen kan spare halvanden million kroner om året.
Demonstranterne hujer og klapper af Lisbeth Kjærs afsluttende bemærkning. En gruppe unge drenge står op ad kiosken ved siden af biblioteket. En af drengene råber:
»Hvad skal ikke spares væk?«
De 200 fremmødte krediterer med svaret »Hasle Bibliotek!«
Jens Munch kommer op på scenen og holder gang i de fremmødte. Mottoet runger ud over pladsen. Selvom de fremmødte lyner jakkerne, mens solen forsvinder fra den grå efterårshimmel, så forsvinder styrken i svaret på mottoet ikke. Borgerne er klar til at kæmpe for det, som betyder mest i deres lokalsamfund - sammenholdet.
Det er svært at bevæge sig blandt de fremmødte. Skilte med tekster som »Hasle Bibliotek eller kaos« og A4-ark, der pryder ryggene på demonstranterne, med skriften »Luk ikke mit bibliotek!«, er overalt i folkemængden.
(Artiklen fortsætter under videoen...)
Protestsang
En ung mand går rundt og deler sangtekster ud til borgerne. Jens Munch har fået til rolle at lære alle omkvædet. Den lokale imam og præst står i menneskemængden og synger med på protestsangen.
»Kommune, kommune pas på! Kommune, kommune pas på!«
Biblioteket kan pryde sig med at lægge navn til karrierstarter for mange kendte danskere.
U$O satte sine fødder i den røde bygning. Senere kom bandet TMT til verden, hvor et af medlemmerne har været med til at skabe succesen Ild.Pizza. Yahya Hassan startede sin interesse for samfundet og digte over en kop kaffe og den seneste avis i lokalerne. I dag buldrer den populære rapgruppe, Shooter Gang, derudaf - de er skyld i, at lydstudiet er rykket til en anden bygning ved siden af, fordi de larmede for meget.
»Vi bliver desværre målt på udlån af bøger, men det er ikke der, hvor vi er stærkest. Det er klart på de sociale arrangementer, at vi gør en forskel,« siger børn- og ungemedarbejder Miguel Mikkelsen.
Demonstranterne slår ring om biblioteket og råber slagordene en sidste gang. De følges ad tilbage på pladsen, og de sidste underskriver protesten til politikerne, mens alle går hver til sit og nynner videre på protestsangen.
»Kommune, kommune pas på!«