Rani Bødstrup Hørlyck skal stå i spidsen for det nye Gellerup Friplejehjem

Den tidligere skoleleder forlader sit job som boligsocial facilitator for at blive plejehjemsforstander.

Artiklens øverste billede
Rani Bødstrup Hørlyck foran sin kommende arbejdsplads: Gellerup Friplejehjem. Pressefoto

Den 1. december 2022 tiltræder Rani Bødstrup Hørlyck som forstander på Danske Diakonhjems nye friplejehjem i Gellerup, der åbner til foråret 2023.

Rani Bødstrup Hørlyck kommer fra en stilling som boligsocial facilitator for Bydelsmødre og Den Gode Skolegang i Gellerup/Toveshøj og har tidligere været skoleleder i Aarhus gennem 17 år, blandt andet på Søndervangskolen og Nordgårdskolen.

»Gellerup er efter min mening en af Danmarks mest interessante bydele og gennemgår i disse år en kæmpe forandring, hvor det nye friplejehjem også er en del af forandringen. Friplejehjemmet bliver først og fremmest et hjem for beboerne, og samtidig skaber hjemmet rum for, at mennesker med forskellige baggrunde kan mødes og trives sammen i mangfoldige og berigende fællesskaber,« siger Rani Bødstrup Hørlyck i en pressemeddelelse.

Bygge bro mellem mennesker, bydele og byer

Gellerup Friplejehjem er en del af det ny Gellerup-område ”Helheden”, og med beliggenhed tæt på Ringvejen i Aarhus med kig til Aabyhøj-bydelen er det forventningen, at hjemmets kommende beboere både kommer fra Gellerup-området og fra andre dele af Aarhus – ja, fra hele landet.

Dermed kan hjemmet være med til at bygge bro mellem Gellerup og andre bydele og byer, og afsættet for både fællesskabet med hinanden og hjemmets pleje og omsorg er Danske Diakonhjems værdigrundlag.

»Værdierne er for mig universelle menneskeværdier, som kan gå på tværs af etnicitet, kultur og religion. De handler om at se det enkelte menneske som unikt og værdifuldt, at møde hinanden åbent og ligeværdigt, og at respektere hinandens holdninger, værdier og levevis,« siger Rani Bødstrup Hørlyck og tilføjer, at det også er et vigtigt grundlag for netop at opleve friplejehjemmet som et hjem.

»Gellerup Friplejehjem er først og fremmest beboernes hjem, og både indretningen af hjemmet og hverdagen, der leves, skal opleves som hjemlig for de mange forskellige mennesker, der til enhver tid bor der. Det er vigtigt, når man træder inden for på hjemmet, at man får en oplevelse af, at der er rart at være, og at man tænker: Her kunne jeg godt se mig selv blive gammel,« siger hun.

Hjemmet åbner til foråret 2023

Når Gellerup Friplejehjem står færdigt til foråret 2023, vil hjemmet rumme 64 plejeboliger fordelt på fem niveauer. På alle etager er der fælles opholdsarealer med spisestue og TV-stue, og hjemmet får eget produktionskøkken, så beboerne kan nyde duften og smagen af hjemmelavet mad.

Hjemmets aktivitetssal vil også danne rammen om mange forskellige aktiviteter; foredrag, kreative nørklerier, bevægelsesaktiviteter, fester og meget andet, som også afhænger af beboernes ønsker.

I de kommende måneder søger Gellerup Friplejehjem både beboere og medarbejdere, og Rani Bødstrup Hørlyck glæder sig til at være en del af opstarten af hjemmet.

Sådan kommer Gellerup Friplejehjem til at se ud. Visualisering: ERIK Arkitekter


»Det er spændende at være med til at bygge det hele op fra bunden, og det kan føles helt uvirkeligt at se hjemmet nu og vide, at om et halvt år går dørene op, og hjemmet står klar til at tage imod de første beboere. Men jeg glæder mig til at sætte et hold af dygtige medarbejdere, og jeg er sikker på, at vi kommer godt i mål med det hele ved en fælles indsats,« siger hun.

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens lokale tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

ksa

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.