De har oddsene imod sig, men »Vatan-ånd« med sig: Brabrand-hold møder AGF i pokalkamp
Fodboldklubben Vatanspor har en unik DNA. Amatørerne fra Brabrand burde ikke kunne vinde over AGF. Alt kan dog ske i en pokalkamp.
Fodboldklubben Vatanspors bedste hold kommer på en stor opgave, når holdet 1. september møder AGF i pokalturneringens anden runde.
Der er fem rækker mellem Jyllandsserieholdet fra Brabrand og hele Aarhus’ bedste hold. Når ”David og Goliat” skal kæmpe på Ceres Park, er AGF teknisk udehold, men profilerne fra Superligaholdet har ikke desto mindre hjemmebanefordel.
Vatanspors træner, Volkan Ceran, er på den ene side glad for kulissen, og på den side lidt ærgerlig over, at pokalkampen ikke spilles på Vatanspors hjemmebane på Sødalskolen i det vestlige Aarhus.
»For mange spillere på holdet er det første og eneste gang, de får lov til at spille på Ceres Park. Vi spiller fodbold for at vinde, men først og fremmest skal spillerne nyde den her ene dag, hvor de på grunde af omgivelserne kan føle sig som professionelle spillere,« siger han til Lokalavisen Aarhus og fortsætter:
»Vi ville rigtig gerne have spillet på vores egen bane og give alle i lokalområdet den oplevelse, og hvis AGF-spillerne kom herud og skulle klæde om på en skole, spille på en ujævn bane og have råbende tilskuere tre meter væk, kunne det måske knække motivationen.«
»Vatan-ånd«
Hvis Vatanspor havde spillet på hjemmebane, skulle bestyrelsesmedlemmer og spillere selv sætte hegn op, gøre klar til grillsalg og hyre professionelle sikkerhedsfolk, et krav i den type kampe. AGF-spillerne gøre næppe klar til grillsalg før kampen på Ceres Park.
Der er 9,3 kilometer mellem Sødalskolen og Ceres Park, men der er milevidt mellem livet i de to klubber.
Samtlige spillere på Vatanspors hold er amatører, der til daglig enten er studerende eller har et fuldtidsarbejde. Måske tager nogle af dem lidt tidligere fri end normalt den 1. september, men klubben har ikke ressourcer til at købe dem fri på dagen.
Jyllandsserieklubben har én 11-mandsbane og én 7-mandsbane til rådighed. Mens ressourcerne er få, er sammenholdet stort, lyder det.
»Vi har en special Vatan-ånd og et unikt sammenhold. Det er charmen ved vores klub. Forholdene er ydmyge, men det er nogle andre ting, der gør at folk vil spille herude,« siger Volkan Ceran.
Foreningen Vatanspor har i alt fire fodboldhold, der spiller i turneringer, og et pigehold, der dog ikke spiller kampe. Foreningen blev i 1989 dannet af en lille gruppe unge med tyrkisk baggrund. Målet var at give unge med indvandrerbaggrund et sted at mødes.
»Vi er en etnisk klub, og her er der plads til alle, og vi er åbne over for alle. Der er nogle, der måske har lidt svært ved at falde til i andre klubber. Vi accepterer alle, som de er, hvis de kan opføre sig ordentlig og bidrage til, at alle på holdet har det godt,« siger Volkan Ceran.
Største kamp i klubhistorie
Hvor store er oddsene for, at I vinder, Volkan Ceran?
»Hvis AGF spillede 100 kampe mod os på den bane, burde de vinde 100 kampe. Men det er en pokalkamp, og vi må spille vores chance og se, hvor langt det rækker. Hvis vi vinder, er det en større overraskelse end dengang Skagen vandt over Brøndby.«
Volkan Ceran fremhæver Selim Genc, Tolga Topcu, Sanel Kapidzic og Kenan Hajdarević som Jyllandsserieholdets profiler. Sanel Kapidzic og Kenan Hajdarević har begge en fortid som professionelle i Superligaen.
»Vi har nogle spændende unge spillere krydret med nogle rutinerede kræfter. Det er sværere for os at tiltrække dygtige spillere, men når du først kommer herud, bliver du hængende,« siger Volkan Ceran.
Vatanspors træner har selv spillet 20 kampe på det danske ungdomslandshold. En række muskelskader satte en stopper for en karriere som professionel, og i 2008 startede Ceran som spillende træner for Vatanspors bedste fodboldhold.
I dag råber og gestikulerer Volkan Ceran fra sidelinjen, og han ser frem til 1. september.
»Det er den største kamp i klubbens historie. Det bliver en kæmpe oplevelse for spillerne, staben og de folk i lokalområdet, der køber billet til kampen. Hvis vi kan se hinanden i øjnene bagefter, har det været en succes,« siger han.
I Første Samuelsbog i Biblen vinder hyrden David en tvekamp mod kæmpen Goliat. Tiden vil vise, om Vatanspor kan gøre kunsten efter.