Århus vært for indledende pulje ved EM i håndbold 2010

Når Danmark sammen med Norge næste år skal være værter for EM i håndbold for kvinder, skal NRGi Arena i Århus lægge gulv til en af de indledende puljer

NRGi Arena skal huse en af de indledende puljer ved håndbold-EM for kvinder i 2010. Dette er netop blevet besluttet af Dansk Håndbold Forbund. Rådmand, Jacob Bundsgaard Johansen, glæder sig over beslutningen:


”Vi har i Århus en lang tradition for afholdelse af store håndboldturneringer. Det var netop i NRGi Arena, de danske håndboldpiger sikrede sig EM-guldet i 2002 i en propfyldt NRGi Arena. Vi har en hal, der lever op til alle internationale krav og mange håndboldglade borgere, så jeg er glad for, at vi nu har fået denne mulighed for også at lægge gulv til kvindernes EM i 2010.”

NRGi Arena flittigt brugt

De indledende puljer ved EM er blot én af de store begivenheder, som NRGI Arena bliver brugt til. En anden begivenhed er Dansk Håndbold Forbunds årlige pokalfinaler 2. januar 2010, som afvikles for niende år i træk i NRGi Arena og i september i år var det femte år i træk, at GF World Cup blev afviklet i NRGi Arena.


NRGi Arena skal igennem en endelig godkendelse af EHF’s site-inspection, inden værtskabet endeligt er på plads, men da NRGI Arena tidligere har været benyttet som EM-spillested, forventer Dansk Håndbold Forbund, at EHF siger god for hallen.


Danmarks indledende gruppe skal spilles i Gigantium Aalborg, mens hele finalestævnet ved slutrunden afvikles i Messecenter Herning. Slutrunden med deltagelse af 16 hold bliver afviklet i perioden fra 7.-19. december 2010.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.