Lejlighedsbyggeri stoppet efter brøler: Nabo er lettet – ejer er chokeret

Et nyt lejlighedsprojekt på villavej i Åbyhøj ved Aarhus overholdt ikke kommuneplanen, men ved en fejl kom det i høring hos bekymrede naboer, der nu kan ånde lettet op.

Artiklens øverste billede
Thomas Gjødsbøl frygtede i flere dage, at et lejlighedsbyggeri inden længe ville skyde op på nabogrunden. Men nu har Aarhus Kommune afvist projektet. Foto: Jonas Wrede Hansen.

I flere dage var Thomas Gjødsbøl bekymret for, at der var planer om et lejlighedsbyggeri i to plan med plads til seks boliger ved siden af hans villa på Carit Etlars Vej i Åbyhøj.

»Jeg tænkte, at det måtte være løgn. Det kan slet ikke lade sig gøre at bygge sådan på den grund.«

Hans bekymring begyndte, da han i starten af november modtog et brev fra Teknik og Miljø i Aarhus Kommune, som omhandlede en nabohøring ang. projektet. Det fik ham til at lave et opslag i en lokal Åbyhøj-gruppe på Facebook, hvor andre lokale villaejere viste deres utilfredshed med projektet og bakkede op om Thomas Gjødsbøls kamp med at få det stoppet.

»Byggeriet ville betyde, at vi ville få væsentlig mindre privatliv i vores have, men også i vores stue, da beboerne i det nye byggeri ville kunne kigge direkte ind i den,« fortæller Thomas Gjødsbøl, der også var for bekymret for, hvor meget hans villa ville tabe i værdi.

Nu har sagen dog taget en ny drejning.

Kommune erkender fejl

Torben Simonsen, der er kontorchef hos Teknik og Miljø i Aarhus Kommune, forklarer således til Lokalavisen Aarhus, at Thomas Gjødsbøl og hans naboer på Carit Etlars Vej aldrig skulle være inddraget i byggeprojektet.

Jeg er meget lettet, og jeg er glad for, at projektet er blevet stoppet.

Thomas Gjødsbøl.

»Byggesagsafdelingen har sendt et projekt i nabohøring, som er helt udenfor skiven, og som ikke skulle have været sendt i nabohøring. Vi skal naturligvis ikke sende projekter i høring, som ikke vil kunne godkendes. Projektet er baseret på en fejllæsning af kommuneplanen, som ikke tillader denne form for bebyggelse i et kvarter som dette. Vi skal give afslag på projekter, som ikke kan godkendes inden de sendes i høring. En høring skal ikke være en del af sagsbehandlingen frem mod en afgørelse, hvis projektet tydeligvis skal have afslag,« skriver kontorchefen i en mail til Lokalavisen Aarhus.

En afgørelse, der har efterladt Thomas Gjødsbøl som en lettet villaejer.

Thomas Gjødsbøl er en lettet mand, efter han i denne uge blev gjort opmærksom på, at lejlighedsprojektet er blevet standset. Foto: Jonas Wrede Hansen

»Jeg er meget lettet, og jeg er glad for, at projektet er blevet stoppet,« fortæller Thomas Gjødsbøl, der udover sin egen personlige kamp også frygtede, at sådan et byggeri ville dukke op flere steder i Åbyhøj, hvis det, der var på tegnebrættet på hans nabogrund, blev til noget.

»Det ville ødelægge villakvartererne her i området, hvis ejendomsinvestorer begynder at købe villaer for at ombygge dem til lejlighedsbyggerier. Så det blev også til en principiel sag for mig. Vi flyttede ikke til Åbyhøj for at bo i et tætbebygget kvarter med skiftende lejere,« fortsætter Thomas Gjødsbøl.

Ejendomsudvikler er chokeret

På den anden side af sagen står Søren Kallestrup Spring og er noget frustreret. Han er manden bag lejlighedsbyggeriet, som nu er blevet stoppet, og han er noget uforstående overfor forløbet.

»Jeg er meget overrasket over det, der er foregået, for det her er et meget lille projekt. Det er en forlængelse af en eksisterende gavl fra etageboliger i skel. Vi ikke bygge højere end en normal villa, og der mangler små boliger i byen. Alle boliger kan jo ikke ligge nede på Aarhus Havn eller i Aarhus Midtby,« fortæller han til Lokalavisen Aarhus og tilføjer, at han føler, at der i projektet er blevet taget hensyn til naboer.

»Vi har lagt taget ned, for at det ikke skygger for naboerne. Jeg synes faktisk, at vi har gjort utroligt meget, så jeg forstår slet ikke den her røre omkring projektet. Hvis man gerne vil bo i byen, så må man også leve med, at man får flere naboer, og at man bor lidt tættere sammen. Det er den måde, byen udvikler sig på, og der kommer også nye boliger uden for ringgaden,« fortæller Søren Kallestrup Spring, der endnu ikke har besluttet, hvordan han vil reagere på Aarhus Kommunes afvisning af projektet.

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.