Voldsom brand hærgede i flere timer
I går tirsdag hærgede en voldsom brand i Galten. Dette er en opfølgning på gårsdagens hændelser.

Beredskabsfolk fra Østjyllands Brandvæsen er onsdag morgen fortsat i gang med at efterslukke den voldsomme brand, der tirsdag eftermiddag brød ud på virksomheden HMF på Frichsvej i Galten. Det oplyser vicepolitiinspektør Stig Simonsen fra Sydøstjyllands Politi.
Efter næsten fire timer, hvor borgerne i det østlige Galten af Beredskabsstyrelsen blev opfordret sig til holde sig inden døre, lukke vinduer og slukke ventilationsanlæg, var branden kl. 20.30 ikke slukket, men under kontrol, oplyser Sydøstjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Omkring midnat havde branden fortsat sit tag i virksomheden.

Ifølge vagtchefen hos Sydøstjyllands Politi er der ikke kommet nogen til skade i forbindelse med branden.
Årsagen til branden er fortsat ukendt. Lokalavisen Aarhus følger sagen.
Livsfarlig røg
Omkring klokken 14 tirsdag var et stort opbrud af politibetjente, ambulancereddere og brandfolk til stede ved virksomheden HMF.
Flammer viste sig i stor stil fra virksomhedens tag, og Beredskabet kæmpede for at få branden under kontrol, der udsendt sundhedsskadelig røg.
»Vi har en kraftig brand, og vi har mange styrker derude. Vi har virkelig travlt, og meget mere kan jeg ikke sige lige nu,« lød det på daværende tidspunkt fra en vagtchef ved brandvæsenet.
Flere beredskabsmeddelelser blev taget i brug - dette sker, når Beredskabsstyrelsen advarer om hændelser, der er livsfarlige.
Meddelelsen henvendte sig primært til beboere øst for Østergårdsvej og med østlig begrænsning på Frøkjærvej i Skovby.
Hvis man føler ubehag som følge af branden, skal man kontakte egen læge eller alternativt lægevagten.