Vil ikke have etagebyggeri eller rækkehuse

Nyt boligområde kaldet Kirstinelund er på vej i det sydlige Harlev

Artiklens øverste billede
Jens Ove Sørensen får udsyn til det nye boligområde fra familiegården Kirstinelund. Pressefoto

Går alt, som det skal, vil der fra foråret 2021 være hele 45 byggegrunde til salg i det sydlige Harlev.

Det oplyser dinBOLI, som er i gang med at udvikle og projektere området, i en pressemeddelse.

Området, der kommer til at hedde Kirstinelund, er i øjeblikket ved at få udarbejdet en lokalplan.

"Der er mange, der har sagt, at jeg har en meget personlig lokalplan," siger Jens Ove Sørensen, som er sælgeren af Kirstinelund.

Han ejer gården Kirstinelund, som har tilhørt familien i over 100 år. Derfor har det også været vigtigt for ham at holde hånd i hanke med projektet.

"De fleste fokuserer på etagebyggeri og at få så mange folk ind som muligt, men det ønsker jeg ikke for Kirstinelund. Her skal være villaer og dobbelthuse, men ikke rækkehuse," fortæller han.

Jens Ove Sørensen har tidligere haft ambition om 55 nye boliger, men projektet er nu skaleret lidt ned.

Han har tidligere i år færdiggjort en stor regnvandssø for at klimasikre kommende boliger.

Planen er, at der bliver udstykket forskellige slags grunde. På nogle skal der være almindelige villaer eller dobbelthuse, mens der også vil være såkaldte 'kompaktgrunde', hvor man køber en mindre grund til en villa på 130-175 kvadratmeter med carport/garage og en 'overskuelig have'.

Jens Ove Sørensen har desuden lagt vækt på fællesskab. Således vil købere også få en anpart i et stort fælleshus.

Boligerne forventes indflytningsklare i starten af 2022.

En del af den store grund, der skal udstykkes. I baggrunden ser man Jens Ove Sørensens gård Kirstinelund. Pressefoto
Plan over udstykningsområdet.

ddp

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.