Stemmesedlerne er klar: Her er partierne og politikerne, du kan stemme på til kommunalvalget i Aarhus

Få overblikket over stemmesedlen til det kommende kommunalvalg i Aarhus.

Artiklens øverste billede

Tilmeldingsfristen til kommunalvalget den 16. november er nået, og Aarhus Kommune har nu lavet oversigten over partier og kandidater, som aarhusianerne kan sætte kryds ved, når de skal i stemmeboksen.

Der er mange interessante ting at dykke ned i. Blandt andet de kuriøse partier, der stiller op.

I Aarhus får de klassiske partiet blandt andet selskab af De Grønne, Partiet Samfundssind, Bedre Aarhus og Egalitært Folkeparti.

Herunder kan du se alle partier og kandidater:

A. Socialdemokratiet:

  • Jacob Bundsgaard
  • Anders Winnerskjold
  • Anette Poulsen
  • Kristian Würtz
  • Lone Hindø
  • Steen Bording Andersen
  • Polly Dutschke
  • Michael Krogh Hansen
  • Eva Borchorst Mejnertz
  • Hüseyin Arac
  • Aase Pedersen
  • Jesper Kjeldsen
  • Regitse Rans
  • Aage Rais
  • Tanja Krabbenhøft
  • Peter Nørskov
  • Jasmine Søgaard
  • Steffen Wich
  • Berit Rousing
  • Ali Nuur
  • Esben Kullberg
  • Poul Holm Christensen
  • Janus Boye
  • Peter Bonfils
  • Kenneth Koustrup
  • Heino Hamborg
  • Kim Bredahl Kristensen

B. Radikale Venstre

  • Rabih Azad-Ahmad
  • Mahad Yussuf
  • Metin Lindved Aydin
  • Mattias Agger
  • Hanne Roed
  • Frederik Aagaard Sørensen
  • Philip D. D. Møller
  • Ouafa Rian
  • Jakob lavrsen
  • Mads Rundstrøm
  • Lasse Bjerg
  • Kåre Thorkild Sørensen
  • Nils Musaeus Bertelsen
  • Christan Vuust
  • Lasse Pagh
  • Mia Nybo Jensen
  • Elin Carlsen
  • Jule Kajgaard
  • Tore Karsø

C. Det Konservative Folkeparti

  • Steen Stavnsbo
  • Mette Skautrup
  • Peter Sporleder
  • Nicolaj Bang
  • Purnima Erichsen
  • Ango Winther
  • Sebastian Kaimson
  • Lotte Petersen
  • Golriz Kjeldgaard Ghozati
  • Jens Salling
  • Heidi Printzen
  • Benjamin Tvede
  • Susanne Lund
  • Ole Lindeborg Johansen
  • Henri Schumann
  • Jacob Skjærris
  • Mathilde Røntved Calmar
  • Jens Kobberø Thomsen
  • Emil Karlebjerg
  • Daniel Møller Kongsgaard
  • Lennart Sørensen
  • Christian Baller
  • Poul-Henning Vietz

D. Nye Borgerlige

  • Henrik Arens
  • Sejr Schou
  • Klaus Walter
  • Tenna Røberg
  • Claus Vildrik
  • Henrik Ræder Clausen
  • Jannie Andersen
  • Jes Halfdan
  • Ingolf Graae

F. SF - Socialistisk Folkeparti

  • Thomas Medom
  • Jan Ravn Christensen
  • Mette Bjerre
  • Liv Gro Jensen
  • Claus Thomasbjerg
  • Anne Hammer
  • Annbritt Jørgensen
  • Sander Jensen
  • Antoniett V. Pharao
  • Ivan Lauridsen
  • Nanna Lippert Troelsen
  • Torben Ernst Wandall
  • Rie Øhlenschlæger
  • Jeppe Riis
  • Kathrine Jøhnk Carn
  • Rasmus Gustafsson
  • Annemarie Gottlieb
  • Bo Jensen
  • Seda Kekec
  • Niels Teglskov
  • Mette Lund Jeppesen
  • Niels Kjelsen
  • Gunvor Ganer Krejbjerg
  • Emil Bøtcher Jensen
  • Margrethe Bennike
  • Anders Gerding Yde
  • Nuka Hove
  • Andreas Hjalte Seeberg
  • Lisbeth Randlev Johnsen

G. Veganerpartiet

  • Allan Hagsten Nørlund
  • Sabrina Holt
  • Stefan Bjarni Gudnason

H. Trivsel og Reel Borgerinddragelse

  • Dorthe Borgkvist
  • Dennis Cassøe
  • Tage Holst
  • Lena Tandrup Esbensen

I. Liberal Alliance

  • Jakob Rixen
  • Ditte Wedege
  • Tom Würtz Laursen
  • Jacob Kampman
  • Morten Rugholm
  • Tobias Rasmussen
  • Morten Kolbe
  • Line Brændgaard
  • Katrine Hviid Hansen
  • Niya Valkova
  • Nikolaj Bisgaard
  • Magnus Gravrok
  • Erik Mose Kirchner

J. De Grønne

  • Anna Janssen Golieva

K. Kristendemokraterne

  • Jens Jul Nielsen
  • Palle Bjørn Rosenkilde
  • Henrik Hjortshøj
  • Frank Engdal
  • Esper Thidemann

O. Dansk Folkeparti

  • Jakob Søgaard Clausen
  • Nana Harring
  • Emma Marie Sørensen
  • Jesper N. B. Kjølseth
  • Tenna Foyet
  • Jan Foyet
  • Viggo Mathiesen
  • Thomas Kold

Q. Partiet Samfundssind

  • Vivian Anita Alexandru
  • Jesper Birk

R. Kommunisterne

  • Martin Christensen
  • Hiva Sabir
  • Karen Meldgaard

U. Bedre Aarhus

  • Samuel Holding

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Christian Budde
  • Mathilde Hjort Bressum
  • Bünyamin Simsek
  • Almaz Mengesha
  • Morten Bak Josefsen
  • Hans Skou
  • Moonis Kamil
  • Louise Louring
  • Jacob Sonne
  • Gert Bjerregaard
  • Jason Cuong Pham
  • Johnny Willum
  • Malthe Taankvist
  • Marius Legaard Kopart

Y. Frihedslisten

  • Steen Okholm

Æ. Egalitært Folkeparti

  • Lasse Kristensen

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

  • Laura Bryhl
  • Katrine Vinther Nielsen
  • Thure Hastrup
  • Solveig Munk
  • Viggo Jonasen
  • Peter Iversen
  • René Rafn
  • Doris-Clarisse Lukunku
  • Maja Bøje
  • Jeppe Ulrich Lomholt
  • Ane Pind Bagge
  • Basel Hamama
  • Yvonne Jakobsen
  • Thomas Møller
  • Else Kayser
  • Emil Karkov
  • Lisbeth Haahr Uhd
  • Redwan Hannan
  • Sigurd Guldbrandsen
  • John Jessen
  • Ole Odgaard
  • Poul Krogsgård
  • Simon Stadholt
  • Ole Jessen
  • Allan Friis
  • Ove Abildgaard
  • Carsten Andersen
  • Hans Jørgen Vad
  • Martin Odgaard
  • John Graversgaard

Å. Alternativet

  • Katrine Skov-Hansen
  • Carsten Borup
  • Lissi Bagge
  • Tenna Duch Schaldemose
  • Jørn Grønkjær
  • Sylvester Blondin
  • Thor Clasen Jonasen


Der er indgået tre følgende valgforbund:

Socialdemokratiet - Radikale Venstre - SF

Det Konservative Folkeparti - Nye Borgerlige - Liberal Alliance - Kristendemokraterne - Dansk Folkeparti - Venstre

Veganerpartiet - De Grønne - Enhedslisten - Alternativet

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Øvrige cookies, det gør du her: opdater dit samtykke.

Læs også

Del artiklen