Eleverne strømmer til “grønne” uddannelser
Aldrig før har der været så mange i gang på Jordbrugets UddannelsesCenter i Aarhus
159 nye elever er lige startet på Jordbrugets UddannelsesCenter Århus. De er et synligt bevis på, at de grønne uddannelser i Aarhus er populære. “Den flugt fra erhvervsskolerne, der er så meget tale om, er heldigvis ikke noget, vi kan genkende her på stedet. Faktisk har vi aldrig været flere, end vi er netop i dag,” siger Claus Christensen, direktør for Jordbrugets UddanelsesCenter, i en pressemeddelelse.
De mange nye elever tager hul på en uddannelse til anlægsgartner, landmand, skov- og naturtekniker eller noget andet lignende.
“Jeg er rigtig glad for, at der fortsat er stor interesse for vores grønne uddannelser blandt de unge, og vi har glædet os meget til at tage imod dem,” siger Claus Christensen.
Jordbrugets UddannelsesCenter har afdelinger i Beder, Malling Mårslet og Vejlby.
Publiceret 26 January 2014 07:00