”At hygiejnen er i top betyder utroligt meget. Vi har gjort meget ud af, at her skal være rent og indbydende,” siger Elsebeth Gutheil Stoker, der sammen med sin mand har brugt meget tid på at totalrenovere lokalerne, så solcentret fremstår lyst og eksklusivt.

”At hygiejnen er i top betyder utroligt meget. Vi har gjort meget ud af, at her skal være rent og indbydende,” siger Elsebeth Gutheil Stoker, der sammen med sin mand har brugt meget tid på at totalrenovere lokalerne, så solcentret fremstår lyst og eksklusivt.

Nyt solcenter på Trøjborg scanner din hudtype

I Clubtan Sol og Wellness på Tordenskjoldsgade 33 får du en advarsel, hvis du tager mere sol, end din hud kan tåle

Af
Af Grethe Bo Madsen

Lyst, lækkert og top-teknologisk. Trøjborgs nye solcenter Clubtan Sol og Wellness, der åbnede i slutningen af januar, er et indbydende solmekka midt på Trøjborg.
"Det skal være gennemført nydelse og velvære at kommer her," forklarer indehaver Elsebeth Gutheil Stoker, der i slutningen af januar åbnede solcentret på Tordenskjoldsgade 33 sammen med sin mand.
Solarierne er stadig i centrum, men i erkendelse af, at solbadning er blevet lidt af et fyord, har branchen udviklet sig, og det nye solcenter har som det første i Århus investeret i et helt nyt bookingsystem, der scanner din hudtype og anbefaler dig et passende antal minutter i solariet. Og overholder du ikke tiden, så kommer maskinen efter dig med en advarsel.

Elsebeth Gutheil Stoker demonstrerer det nye system: En fingeraftryksaflæser scanner fingeraftrykket, der bruges til login, mens en scanner tjekker hudtypen på indersiden af underarmen, og anbefaler en passende tid for frikvarteret i solariet.

Elsebeth Gutheil Stoker demonstrerer det nye system: En fingeraftryksaflæser scanner fingeraftrykket, der bruges til login, mens en scanner tjekker hudtypen på indersiden af underarmen, og anbefaler en passende tid for frikvarteret i solariet.

Fingeraftryk som login

"Glem alt om 1980?ernes mørkebrune bodybuilderkroppe, det er fortid. Nuancerne på krop og ansigt skal være appetitlige, men afdæmpede," forklarer Elsebeth, mens hun demonstrer bookingsystemet, der ved hjælp af fingeraftryksaflæsere holder styr på medlemmerne og deres hudtyper.
"Alle vores medlemmer bliver oprettet med deres fingeraftryk som login. Det betyder, at de blot skal lægge deres finger på aflæseren, når de kommer for at få sol," forklarer hun.
Det er frivilligt, om man vil være medlem, men medlemskabet koster ikke noget, og det er kun medlemmer, der får glæde af rabatordningerne.

Automatisk hudtypescanning

"Når man opretter sig, skal man bruge sit sygesikringskort. Det gør, at vi kender vores medlemmers alder, så skulle der komme et lovkrav om at unge under 18 år ikke må bruge solarier, så er vi forberedt på det. Men først og fremmest forsøger vi med det nye system at forhindre folk i at tage så meget sol at de blive solskoldede. Både medlemmer og ikke-medlemmer får automatisk scannet deres hudtype, når de booker en tid til solariet," uddyber Elsebeth.
Selvom enkelte har givet udtryk for, at der nye system er for besværligt, har langt de fleste taget godt imod det nye system.

”Det gør os glad”

"Folk har været vant til bare at putte mønter i, så vi var spændte på, om det nye system ville virke afskrækkende. Men de fleste synes heldigvis vældigt godt om det, og vi har kunder fra 18 år til et godt stykke op i halvfjerdserne."
Spørgsmålet om solariebranchen ikke synger på sidste vers, har Elsebeth ikke meget til overs for.
"Mange har spurgt os, hvordan vi tør starte op i den her branche, når der er så meget snak om hudkræft og skadelige virkninger ved sol og solarier. Men faktum er, at folk tager sol alligevel. Lyset påvirker os mentalt og gør os glad. Det nye er, at vi tilbyder hudtypescanning, så folk undgår at tage for meget sol."

Publiceret 29 March 2010 06:30