Luthersk Missions nye hus i Århus V blev indviet

Luthersk Mission i Århus tog søndag 10. januar deres nye hus på Oktobervej 61A i brug

Af
Af Christina S. Johansen

Omkring 200 mennesker tog søndag 10. januar Luthersk Missions nye hus på Oktobervej 61A i Århus V i brug. Huset skal bruges til møder og gudstjenester for såvel foreningens ungdomsafdelinger, kreds og frimenighed.
I over et halvt år har foreningens medlemmer taget del i renovering af bygningen, der blev købt for et lille år siden. På denne måde er det lykkedes at skabe et fælles tilholdssted for Luthersk Missions arbejde i Århus med et projekt til over fem millioner kroner.
Pengene kommer dels fra opsparede og arvede midler, tilsagn fra medlemmerne og Århus Kommune bidrager til projektet med 300.000 kroner.

Publiceret 11 January 2010 16:00