Bogguide: »Jeg glæder mig allerede til en bog om ærlige mandekroppe«

I anledning af kvindernes kampdag 8. marts anbefaler Aarhus Bibliotekerne film, musik og litteratur enten om eller lavet af kick-ass kvinder.

Artiklens øverste billede
Hvordan ser helt almindelige kvindekroppe ud? Det kan bogen Ærlige kvindekroppe svare på. »Jeg glæder mig allerede til toeren – en bog om ærlige mandekroppe,« siger it-specialisten på Dokk1, Joachim Svendsen. Foto: Aarhus Bibliotekerne

Hvordan ser helt almindelige kvindekroppe ud? Det kan bogen Ærlige kvindekroppe svare på. Den præsenterer nemlig nuancerede og ærlige fotografier af forskellige kvindekroppe. 

»Jeg glæder mig allerede til toeren – en bog om ærlige mandekroppe,« siger it-specialisten på Dokk1, Joachim Svendsen, som selv har bladret igennem bogen.

Anmeldelserne af bøgerne kan læses i deres fulde længde på www.litteratursiden.dk.


En mors kamp for overlevelse

Maid (2019) af Stephanie Land.

En roman der åbenbarer en skræmmende sandhed; nemlig at det er en falsk idé at tro, at hårdt arbejde kan redde nogen. 

Det er en barsk erindringsbog der fortæller om et liv som enlig mor, der gør rent til lav løn, og som tegner et klart billede af omkostningerne ved at være fattig med både kuponer og bistand. Du får også en meget personlig kærlighedshistorie – nemlig den store kærlighed som moren nærer sin fortryllende lille datter. Det er en historie, der betragter verden, og som er imponerende blottet for selvmedlidenhed. En helt igennem bevægende, uhyggelig og levende læseoplevelse. Den kan lånes som bog, e-bog og lydbog.

Power-waliser begår genistreg

Cate Le Bon: Pompeii (2022)

Den walisiske artpopmusiker Cate Le Bon udgav i 2022 sin sjette soloplade med dommedagstitlen Pompeii. Hun laver såkaldt art pop med klare indierockede referencer. 

Men pludselig er der et nummer som Moderation, der lyder som noget Duran Duran kunne have lavet, komplet med vims saxofon og krystalklare harmonier. Eller sangen French Boys som lyder som Cocteau Twins – det er vidunderligt! Walisiske Cate er desuden multiinstrumentalist, og det er derfor hende selv, som spiller alle instrumenterne, du kan høre på pladen, lige på nær trommerne og saxofonen. Hun er en særligt dygtig bassist – prøv at lytte efter bassen, som spiller en laber, tilbagelænet rolle på hele albummet. 

Søsterloyalitet og mande-mord

Min søster er seriemorder (2020) af Oyinkan Braithwaite.

En fascinerende nigeriansk krimi der udforsker familiedynamikker og søsterloyalitet. Den smukke søster har det nemlig med at slå sine kærester ihjel, og den kedelige storesøster har det med at hjælpe med at fjerne dem og slette alle spor. 

Men da begge søstre falder for den samme mand, bliver deres indbyrdes forhold dog sat på prøve. Søstrenes relation bliver skarpt skildret, hvor især storesøsterens splittelse mellem at elske og hade sin lillesøster konstant svinger, hvilket skaber en spænding i historien. Er du selv storesøster, får du højst sandsynligt her noget så sjældent som en relaterbar krimi. Bogen kan også lånes som lyd- eller e-bog.

Kvindekroppen uden filter

Ærlige kvindekroppe (2022) af Heidi Maxmiling.

Igennem otte år har fotograf Heidi Maxmiling taget billeder af nøgne kvinder. Disse billeder er blevet til Ærlige kvindekroppe. Bogen præsenterer et ærligt billede af kvindekroppens mangfoldighed samt tekster af en række kvinder, der beskriver forholdet til deres krop. 

Det polerede kropsideal fra tv og sociale medier kan være med til, at mange kvinder er kede af eller føler skam over deres egen krop. Derfor kan det være ganske sundt at blive eksponeret for en helt masse forskellige kvindekroppe, hvor ikke to kroppe er ens Ærlige kvindekroppe er derfor en helt igennem smuk og informativ bog for alle, der trænger til at se kvindekroppen uden filter – og et godt sted at starte på rejsen til at værdsætte og elske sin egen krop lige akkurat, som den er. 

Krise forklædt som komedie

Everything everywhere all at once (2022) instrueret af Daniel Kwan og Daniel Scheinert.

Den midaldrende kvinde, Evelyn, slås med både skattevæsenet og et kaotisk privatliv, da hun kastes ud i et overnaturligt eventyr, hvor hun alene kan redde verdenen, ved at udforske forskellige universer af andre liv, hun også kunne have levet. Og så skal vi da lige love for, at der kommer kung fu-spark på fortællingen. Det er en enestående sær og vellavet film, som har fået 11 nomineringer til dette års oscaruddeling. 

Hovedrolleindehaveren, Michelle Yeoh, har da også allerede vundet en Golden Globe for hendes præstation i filmen og er ligeledes blevet nomineret til en oscar – mon de får fuldt plade til oscarshowet 13. marts? Vurdér selv – filmen kan lånes via bibliotekernes filmtilbud, Filmstriben.

Bliv inspireret af byguides, kulturanbefalinger og spændende portrætter. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.