Fotoserie af forår i Aarhus
Foråret giver et seriøst nyk opad på lykkebarometeret, når naturen igen byder op til leg, smukke blomster og grønne dufte. Parker, skove og private haver bliver vores forlængede dagligstuer, hvor vi trækker ud for at nyde den spæde varme.



Lyden af fuglekrig og summende bier er lyden af forår. Man kan høre det i parkerne, haverne og på altanerne. Guldstøvet på de små pollenarbejdere vidner om en særlig sult og et vigtigt link, der skaber liv i fødekæderne når blomsterne bestøves. Ønsker man flere insekter og sommerfugle i haven, skal man ikke spare på de nektarrige blomster.
Og netop blomsterlivet kan man blive klogere på, hvis man går ind i Botanisk Have og besøger deres udstillinger og mangfoldige planteunivers i væksthusene. Det er ganske gratis.
Vores biodiversitet har travlt. Mange af os kører ekstra langsomt for at få et glimt af de nye føl på Alleen i Stavtrup.
I Mindeparken kan man få sarte lyserøde selfies under de japanske kirsebærtræers kroner. Det er et smukt syn af bølgende candyfloss mod den blå himmel. Og folk står i kø.
Louise Harlung og hendes søn, Vincent Harlung Ehtesham, går i parken for at se på anemonerne. De bebuder nemlig ikke bare forår for dem.
»Når anemonerne blomstrer, er det snart Constantins fødselsdag. Han er vores mindste søn, og det er et smukt tegn på forår for os,« siger Louise Harlung.
«Det er dejligt når blomsterne springer ud, og vi kan gå en tur,« siger Vincent Harlung Ehtesham, der nu er syv år og griber ud efter grenene på det lyserøde træ.


Ramsløg og bakker
En cykeltur gennem Risskov gemmer på tusindvis af duftende grønne ramsløg, hvis hvide blomster snart afløser anemonernes bølgende hav i skovbunden. Det er som snevejr i april - ”Sometimes it snows in april”.
Tager man et tæppe med på tur kan man ligge på jorden og se op mod de gamle træer på Vestre Kirkegård og give eftertænksomheden frit løb. De kæmpe kroner fyldes snart af blade og lukker himlen til. Der er noget terapeutisk over de nøgne grafiske træer rundt om i haver, skove og parker på denne årstid.
Lidt god motion kan man få mellem Tilst Byparks voksende vegetation. Her kan man få styr på disc golf med flyvende frisbee’s, som man efter tur kaster mod en kurv. Der afholdes konkurrencer på de 18 huller, og mange udøvende bruger timevis i parken på at blive bedre. Forårets solrige UV orgie er en god bonus. En rask gåtur lige op i himlen belønnes med udsigt over det vestlige Aarhus fra Spiralen - den ene af de tre Hasle Bakker med parkering på Jernaldervej.
Udeliv er godt for krop og sjæl.





