Royal løbefest afspærrer »store dele« af midtbyen
»Undersøg derfor ruten,« lyder budskabet fra Østjyllands Politi.
Over 90.000 deltager landet over til royal løbefest, når løbere i Aalborg, Kolding, Næstved, København, Frederiksberg - og altså også Aarhus - får mulighed for at løbe med Kronprins Frederik.
I Aarhus deltager 15.404 i løbet. Og selvom Kronprinsen først løber sine fem kilometer kl. 14, så er de første løb allerede sat i gang her i formiddags.
Her har løberne mulighed for enten at løbe en rute på ”one mile”, 5 og 10 kilometer. Og alt afhængigt af hvor langt man løber eller går, så passerer ruterne bl.a. Marselisborg Slot, Tangkrogen, Skanseparken, Jægergårdsgade, Strøget og Domkirken.
Derfor melder Østjyllands Politi nu også ud på Twitter, at man skal være opmærksom, hvis man som trafikant har planer om at tage ind til midtbyen.
»Så er Royal Run i gang og store dele af Aarhus midtby og området omkring Mindeparken er spærret. Undersøg derfor ruten, hvis du skal ind til midtbyen,« skriver politiet.
Herunder kan du se ruten