Én har meldt sig i kidnapningssag: Politiet jagter dog stadig Mathias

Ved man, hvor han befinder sig, bedes man kontakte politiet på telefon 114.

Artiklens øverste billede
Mathias Sten Amundsen er 24 år gammel, 177 cm høj og spinkel af bygning. Han færdes i Aarhus-området og omegn. Foto: Østjyllands Politi

Mens en 21-årig og 24-årig mand i dag, tirsdag, bliver fremstillet ved Retten i Aarhus sigtet for grov vold, afpresning, trusler og frihedsberøvelser mod en 22-årig, så er en mistænkt i sagen stadig på fri fod.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Østjyllands Politi.

Foruden de to, der fremstilles i retten tirsdag, så er en tredje allerede varetægtsfængslet. Men politiet leder stadig efter en. Og det er 24-årige Mathias Sten Amundsen.

Han er af politiet mistænkt for at have været medvirkende til blandt andet grov vold og frihedsberøvelse mod en 22-årig mand.

Østjyllands Politi oplyser, man løbende har forsøgt at få Mathias til at melde sig selv til politiet og også i flere omgange været i telefonisk kontakt med ham og søgt efter ham på relevante adresser - men indtil videre uden held. 

»Derfor beder vi nu om offentlighedens hjælp til at finde frem til ham,« skriver politiet.

Har man set manden, der formodes at færdes i Aarhus-området og omegn, eller ved, hvor han befinder sig, så bedes man ringe til Østjyllands Politi på telefonnummer 114.

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens lokale tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

am

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.