Borger undrede sig: Tre møbler, to mænd og en lille bil
To mænd blev anholdt og sigtet for indbrud.
Et tip fra en opmærksom borger førte torsdag til, at politiet kunne anholde to personer og sigte dem for indbrud.
Det skriver Østjyllands Politi i sin døgnrapport.
Borgeren ringede til politiet torsdag lidt over klokken 13.00, da han så to mænd slæbe rundt med nogle møbler ved et skovstykke syd for Skødstrup.
Mændene var i færd med at lægge møblerne ind i en lille bil, og borgeren syntes, at det hele virkede noget mistænkeligt. Han kontaktede derfor politiet og gav et godt signalement samt nummerplade på bilen.
En patrulje var kort efter fremme i området, og på vej hen mod skovstykket, så de mændene i bilen køre på Djurslandsmotorvejen.
Tre stole i bilen
Betjentene fik hurtigt bragt bilen til standsning, og da der inde i den lå tre stole, som stammede fra et indbrud på Safirvej i Skødstrup tidligere på dagen, blev begge mænd anholdt og sigtet for indbrud.
Den 32-årige er fornyligt prøveløsladt efter en dom for lignende kriminalitet, og det blev derfor vurderet, at der var grundlag for at fremstille ham i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling.
Han er nu varetægtsfængslet frem til 17. februar.
Den 33-årige blev løsladt, da det blev vurderet, at der ikke umiddelbart var grundlag for fremstilling.
jro