Politirapporten: Aggressiv mand anholdt i Bruuns Galleri
Uddrag fra Østjyllands Politis døgnrapport
En 31-årig mand blev tirsdag kl. 16.59 anholdt i Bruuns Galleri i Aarhus og sigtet for at forstyrre den offentlige orden, efter han havde været særdeles aggressiv over for nogle vagter. Vagterne ringede til politiet, da manden gentagne gange havde råbt ukvemsord efter dem og nægtede at forlade stedet. Han blev anholdt, da patruljen kom frem, og sigtet for at forstyrre den offentlige orden.
Falsk Microsoft-medarbejder igen på spil
En 24-årig mand fra Aarhus blev i går snydt af en kvinde, der i telefonen udgav sig for at være en medarbejder fra Microsoft. Kvinden fik adgang til mandens computer og fik udleveret hans kontonummer og andre personlige oplysninger. Efter en flere timer lang samtale kunne manden efterfølgende konstatere, at der var hævet en del tusinde kroner på hans konto.
Østjyllands Politi opfordrer til, at man aldrig giver sine personlige oplysninger videre til en fremmed person. Virksomheder og offentlige myndigheder vil aldrig bede om dine fortrolige oplysninger via telefonen på den måde. Forhold dig skeptisk og afbryd straks samtalen, hvis du får mistanke om, at der er noget galt.
Færdsel
Der skete et færdselsuheld i går kl. 8.03 på Nordjyske Motorvej ved Trige. En 49-årig kvindelig bilist kørte op bag i en bil ført af en 42-årig mand. Den 49-årige kvinde blev sigtet for ikke at holde nok afstand.
En 31-årig mandlig bilist blev i går kl. 18.29 anholdt og sigtet for narkokørsel, da han blev standset af en patrulje på Park Alle i Aarhus C. Derudover blev han sigtet for at køre uden førerret og for at have en klump hash i bilen.
Indbrud
Der er det seneste døgn anmeldt fire indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds
På Skæring Hedevej i Egå begået tirsdag 4/9 mellem kl. 10.30 og kl. 12.45
På Annekærvej i Egå begået tirsdag 4/9 mellem kl. 8.40 og kl. 14.25
På Tingvad i Lyngby ved Sabro begået tirsdag d. 4/9 mellem kl. 8.00 og kl. 17.15
jr