Flere bliver snydt, derfor beder politiet om hjælp
Flere ældre oplever at få opkald fra fremmede, som forsøger at franarre dem deres penge, nu beder politiet borgerene om hjælp.
Mandag blev en 88-årig mand franarret et større kontant beløb efter at have talt med en svindler. Det oplyser Østjyllands Politi i døgnrapporten.
Svindlerens fremgangsmåde var at ringe manden op flere dage i træk, hvorved, at han fik overtalt den 88-årige til at oplyse pinkoder og cpr-nummer.
Svindleren fik også manden til at lægge et større kontantbeløb og sit kort til afhentning af et bud. Efterfølgende fik den 88-årige dog spærret kortet, så der ikke kunne hæves flere penge fra det.
Politiet over hele landet oplever rigtig mange af disse sager i hele landet. En klar opfordring er derfor; hvis du skal mødes med ældre bekendte eller familiemedlemmer i juledagene, så tag en snak med dem om, aldrig at udlevere kort, koder eller penge.
Svindlerne er meget dygtige og overbevisende, og får det til at lyde som om, de har en masse oplysninger om de forurettede. Derfor er det vigtigt, uanset hvor overbevisende de lyder i den anden ende af røret, aldrig at udgive personlig information over telefonen.
nln