Udlejer frygtede lejlighed blev brugt til prostitution: Nu er thailandsk kvinde sigtet
På et kontrolbesøg i en fremlejet lejlighed fandt Østjyllands Politi tirsdag eftermiddag en thailandsk kvinde, der ikke kunne fremvise gyldigt visum. Kvinden er nu sigtet for ulovligt ophold.

Tirsdag morgen kontaktede en 28-årig mand Østjyllands Politi og fortalte, at han havde mistanke om, at hans fremlejede lejlighed i det Aarhus C blev brugt til prostitution.
Senere på dagen tog en patrulje så på kontrolbesøg på adressen, og her traf politiet en 41-årig kvinde, der var thailandsk statsborger.
Og eftersom hun ikke kunne fremvise et gyldigt visum, blev hun anholdt og sigtet for ulovligt ophold.
Den 41-årige bliver lige nu tilbageholdt i henhold til udlændingeloven, mens Udlændingestyrelsen nu skal afgøre, om kvinden skal udvises af landet.
Til Lokalavisen bekræfter Østjyllands Politi, at der var tale om prostitution.
Mere har politiet ikke at oplyse i sagen.
Det er nu op til Center Mod Menneskehandel at tage stilling til, om kvinden har været offer for menneskehandel.
af