Vildt rambuktyveri i hjertet af Aarhus: Juveler Knud Pedersen plyndret for millioner

»Det er et indbrud af en vis kaliber,« lyder det fra Østjyllands Politi.

Artiklens øverste billede
Indbruddet skete klokken 04.43 natten til tirsdag. Foto: Stine Østergaard

En del af Sankt Clemens Torv er tirsdag morgen afspærret af politiet. En knust vinduesfacade ligger halvt ude på brostenene, og blåklædte polititeknikere er ved at pakke beviser sammen.

Smykkeforretningen Knud Pedersen Ure & Smykker blev natten til tirsdag udsat for et indbrud. Og et voldsomt et af slagsen.

Med et brag blev forretningens vinduesparti klokken 04.43 smadret, og tyvene skaffede sig derved adgang til de mange dyre smykker - heriblandt de kostbare Rolex-ure, som forretningen forhandler.

Direktør og medejer Niels Peter Smalbro Christensen er tydeligt berørt, da Lokalavisen Aarhus får ham i røret.

»Politiet teknikere er stadigvæk hernede. Der har været et rambuktyveri, og der er blevet stjålet for nogle millioner og smadret inventar, men vi har ikke overblikket endnu. Jeg får noget at se til de næste par dage,« siger han tirsdag morgen.

Politiets teknikere arbejdede ved 10-tiden stadig på stedet. Foto: Stine Østergaard

Hjemmelavet rambuk

Ifølge Østjyllands Politi blev indbruddet gennemført med en art hjemmelavet rambuk, som blev skubbet ind i butiksruden med en bil.

»De har haft en rambuk med, som er blevet konstrueret af træ. Og så har de stjålet for en del værdi af smykker og ure,« siger pressemedarbejder Jakob Christiansen.

Han fortæller, at indbruddet bliver taget meget alvorligt.

»Vi er i fuld gang med efterforskningen. Det er et indbrud af en vis kaliber, så derfor sætter vi en del efterforskningskræfter af til det.«

Østjyllands Politi mangler stadig at danne sig et overblik over indbruddet, men sikkert er det, at der har været tale om flere gerningsmænd.

»Vi hører gerne fra vidner, der kan have set noget på gerningstidspunktet. Og så kan det være, at der kommer en mere konkret efterlysning senere.«

Desuden beder politiet borgerne om at være opmærksomme, hvis man får tilbud flere smykker eller ure til en lidt for billig pris.

Ved teknikerne kan man se den træ-rambuk, der blev brugt til at smadre sig vej til butikken. Foto: Stine Østergaard
Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores daglige nyhedsbreve for at blive opdateret på de væsentligste nyheder. Klik her, indtast din mailadresse, find Aarhus på listen og tilmeld dig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.