Kvinde udsat for voldsomt gaderøveri: Politiet leder efter teenagedrenge

En 39-årig kvinde fik torsdag aften stjålet sin taske, da hun blev overfaldet af en gruppe teenagedrenge ved busstoppested i den vestlige del af Aarhus.

Artiklens øverste billede
39-årig kvinde blev torsdag aften udsat for et voldsomt gaderøveri i den vestlige del af Aarhus. Arkivfoto.

En 39-årig kvinde blev torsdag aften udsat for et voldsomt gaderøveri af en gruppe teenage-drenge, da hun kom cyklende i den vestlige del af Aarhus.

Det oplyser vagtchef Morten Hansen fra Østjyllands Politi til Lokalavisen Aarhus.

Røveriet skete omkring klokken 20.30, da den 39-årige kvinde kørte forbi et busstoppested nær Åby Ringvej, hvor der stod en gruppe på tre til fire teenagedrenge.

Da hun passerede busstoppestedet, tog en af drengene hårdt fat i kvindens taske, hvilket resulterede i, at hun væltede på cyklen. Drengen rev så hårdt i tasken, at remmen gik i stykker, og herefter løb drengegruppen med tasken fra stedet og ind i et villaområde.

Den 39-årige kvinde fulgte efter gerningsmændene gennem flere haver og tilbage til busstoppestedet, hvor det lykkedes for drengene at forsvinde ved at hoppe på buslinje 11 mod Harlev.

Kort tid efter ringede kvinden til politiet, der sendte en patrulje af sted til området.

»Hun kom ikke alvorligt til skade, da hun væltede på cyklen, men hun blev vejledt af politiet til at tage på skadestuen for at blive tjekket,« fortæller Morten Hansen fra Østjyllands Politi.

Vagtchefen opfordrer personer, der torsdag aften i tidsrummet fra klokken 20.30 til 20.45 var vidner til episoden eller så drengene omkring busstoppestedet, til at ringe til politiet på 114.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.