Ugens konkurrence: Vind billetter til koncert med Peter Viskinde

Ugens konkurrence: Vind billetter til koncert med Peter Viskinde

 Læs hele artiklen
Nyhedsoversigt | Nyhedsbrev | RSS | Tip os | Udebliver avisen? | Kontakt | Søg 
Vejret.dk    16°
Brabrand Mejeri røgfrit i 2012
RYGESTOP

Brabrand Mejeri røgfrit i 2012

 Læs mere...
34-årig århusianer anholdt for sexovergreb mod tre-årig
SEX OVERGREB

34-årig århusianer anholdt for sexovergreb mod tre-årig

 Læs mere...
Kæmpe heroinlager koster ni år bag tremmer
NARKO

Kæmpe heroinlager koster ni år bag tremmer

 Læs mere...


 Tip en ven  Udskriv  Kommenter Del

Skolen vil vænne børnene til sunde madpakker

4. klassernes projektdag med sunde madpakker falder godt i forlængelse af Vorrevangskolens visioner om mad.


Vorrevangskolen har fra dette skoleår fået en ny kantineordning, hvor man får leveret mad fra Elsted Skole, der har ansat en økonoma til at gøre maden sund. Med den nye ordning er der kommet mere fisk, groft brød, frugt og grønt og mindre hvidt brød, som eleverne kan købe i pauserne.
Skolen ser dog gerne, at eleverne har en madpakke med hjemmefra, selvom de kan købe på skolen.


"Vi synes, det bedste, børnene kan få, er en sund madpakke hjemmefra. Det er godt at vænne børn til at have noget med hjemmefra, og så kan de supplere med noget groft og sundt i kantinen. Det vil jo også være dyrt, hvis de skal købe mad i skolen hver dag," siger skoleleder Lise Thorn.


Fokus på sund mad

Skolen har for nylig udarbejdet en handleplan for mad og måltider, og der bliver talt om sundhed i klasserne og til forældremøder for de små klasser.
"Eleverne i de små klasser er gode til at have sunde madpakker med, mens nogle af de ældre elever går ned i brugsen eller kiosken og køber usunde ting," fortæller skolelederen.


Om morgenen har alle eleverne på Vorrevangskolen mulighed for at få en portion havregryn eller cornflakes på skolen, hvis de da ellers møder op i ordentlig tid inden første time.


"Vi kan tydeligt mærke på eleverne, at de er helt anderledes friske og parate, hvis de har fået morgenmad," siger Lise Thorn.



Publiceret: 12. Januar 2009 09:00

Læs også nyheder fra:
Sjælland: Albertslund | Allerød | Egedal | Fredensborg | Frederikssund | Furesø | Gentofte | 
Greve | Hillerød | Hvidovre | Hørsholm | Ishøj | Køge | Lyngby-Taarbæk | 
Nordsjælland | Roskilde | Rudersdal | Solrød
Jylland: Favrskov | Kalø Vig | Norddjurs | Skanderborg | Syddjurs
Vejret.dk
Århus
10. September
13°
11. September
12°
12. September
16°
Nyhedsbrev:



loading...




KONKURRENCE
UGENS ANNONCER

Skov fra Store Torv lever videre

 Firmafilm Se alle >>

Vædderen Uge 36

Tyren Uge 36

Tvillingen Uge 36

Krebsen Uge 36

Løven Uge 36

Jomfruen Uge 36

Vægten Uge 36

Skorpionen Uge 36

Skytten Uge 36

Stenbukken Uge 36
Nyheder fra andre lokalområder
Vælg kommunen herunder og se de seneste nyheder fra lokalområdet...

E-PAGES

Århus Midt

Århus Nord

Århus Syd

Århus Vest

loading...

Lokalavisen ÅrhusP. Hiort-Lorenzens Vej 2A8000 Århus CTlf. 8732 4800Fax 8696 1714www.lokalavisen.dk/aarhus - en del af lokalavisen.dk
Øvrige sites:  Albertslund |  Allerød |  Egedal |  Favrskov |  Fredensborg |  Frederikssund |  Furesø |  Gentofte |  Greve |  Hillerød |  Hvidovre |  Hørsholm |  Ishøj |  Kalø Vig | 
Køge |  Lyngby-Taarbæk |  Norddjurs |  Nordsjælland |  Roskilde |  Rudersdal |  Skanderborg |  Solrød |  Syddjurs |