Seks af profilerne til foketingsvalget i Østjylland. Kim Christiansen, DF, Kirsten Normann Andersen, SF, Lars Boje Mathiesen, Nye Borgerlige, Nicolai Wammen, Socialdemokratiet, Morten Østergaard, Radikale Venstre og Britt Bager, Venstre

Seks af profilerne til foketingsvalget i Østjylland. Kim Christiansen, DF, Kirsten Normann Andersen, SF, Lars Boje Mathiesen, Nye Borgerlige, Nicolai Wammen, Socialdemokratiet, Morten Østergaard, Radikale Venstre og Britt Bager, Venstre Fotocollage lavet af pressefotos.

Dem kan du stemme på: Her er de 113 folketingskandidater i Østjyllands Storkreds

113 kandidater stiller op til Folketingsvalget i Østjyllands Storkreds

Nu er der sat endeligt navn på de partier og kandidater, du kan stemme på til folketingsvalget 5. juni i Østjyllands Storkreds.

Kredsen omfatter de 10 kommuner Aarhus, Favrskov, Hedensted, Horsens, Norddjurs, Odder, Randers, Samsø, Skanderborg og Syddjurs.

Du kan stemme på et af de 13 partier eller personligt på en af de 113 kandidater, som også omfatter to løsgængere, der ikke er medlem af et parti.

A. Socialdemokratiet

Camilla Fabricius

Dorthe Hindborg

Daniel Toft Jakobsen

Leif Lahn Jensen

Jens Joel

Henrik Dam Kristensen

Malte Larsen

Thyge Risvig

Iben Sønderup Christen Sørensen

Nicolai Wammen

B. Radikale Venstre

Anne Sophie Callesen

Bassam El·Daoud

Tom Brøcher Jakobsen

Michael Skaaning Johansen

Susan Kronberg

Karen Melchior

Søren Bo Pedersen

Katrine Robsøe

Morten Kjær Sørensen

Henrik Vinther

Morten Østergaard

C. Det Konservative Folkeparti

Ali Aminali

Jane Christensen

Charlotte Green

Lars Jensen

Mona Juul

Victoria D. Kilpatrick

Anders Krojgaard Lund

David Munk-Bogballe

Niels Rosenberg

Jens Salling

D. Nye Borgerlige

Niels-Christian Braad

Niels Børge Eriksen

Ulrik Hermann

Inger-Marie Tryde Martensen

Lars Boje Mathiesen

Lars Axel Nielsen

Caroline Mathilde Reitzel

E. Klaus Riskær Pedersen

Mogens Birkelund

Dennis Kronberg

F. Socialistisk Folkeparti

Paw Amdisen

Kirsten Normann Andersen

Anna Brændemose

Niels Callesøe

Morten Siig Henriksen

Aleksander Myrhøj

Charlotte Broman Mølbæk

Theis Rubinke Sørensen

Jan Tidernand

Charlotte Vindeløv

I. Liberal Alliance

Ida Bihl

Iben Høiaas Jeppesen

Jens Meilvang

Ole Birk Olesen

Jakob Rixen

K. Kristendemokraterne

Isabella Arendt

Anja Smedstrup Christensen

Birgit Jakobsen

Sven-Erik F. Jørgensen

Simon Overby Kristensen

Kristian Søndergaard Larsen

Nils-Erik Mulvad

Jens Jul Nielsen

Esper Thidemann

O. Dansk Folkeparti

Ole Revsgaard Andersen

Kim Christiansen

Jakob Søgaard Clausen

Steffen Graff Daugaard

Mette Hjermind Dencker

Claus Kvist Hansen

Knud N. Mathiesen

Michael Nedersøe

Hans Kristian Skibby

Steen Thomsen

Nick Zimmermann

P. Stram Kurs

1. Helmuth Nyborg

2. Anitta Nørgaard Johansen

3. Rene Paw Christensen

V. Venstre

Birte M. Andersen

Britt Bager

Heidi Bank

Anders G. Christensen

Jakob Ellemann-Jensen

Michael Aastrup Jensen

Karina Rohrberg Jessen

Gustav Juul

Troels Lund Poulsen

Simon Ø. Simonsen

Fatma Øktem

Ø. Enhedslisten

1. Nikolaj Villumsen

2. Søren Egge Rasmussen

3. Anne Hegelund

4. Maja W. Albrechtsen

5. Maria Temponeras

6. Jesper Yde Knudsen

7. Helle Nielsen

8. Karina Hjorth

9. Peder Meyhoff

10. Else Kayser

11. Malene Erenskjold

Å. Alternativet

Nilas Bay-Foged

Mira Issa Bloch

Carsten Borup

Niels Christiansen

Rasmus Foged

Torsten Gejl

Birgitte Kehler Holst

HC Molbech

Peter Barner Steinbrenner

Helle Wium

Line Aaen

Uden for partierne

Chresten H. Ibsen

Hans Schultz

Publiceret 28 May 2019 14:47