LokalBrugsen på Jernaldervej i Århus V fik mandag aften kort før lukketid røvet dagens omsætning af to mænd, der truede med et samurai lignende sværd
Af Jeppe Rafn
To maskerede mænd havde bevæbnet sig med et samurai lignenede sværd på op imod en halv meter, da de mandag aften kort før kl. 20 begik røveri mod LokalBrugsen på Jernaldervej i Århus V.
Da ekspedienten åbenbart reagerede for langsomt, sprang en af røverne om bag disken og stjal to pengekassetter med dagens omsætning. De to røvere løb i retning mod bunden af Stenaldervej, og det lykkedes ikke politiets hundepatruljer at opspore dem, så man vil gerne i kontakt med vidner, der skulle have set noget.
Begge mænd beskrives som 15-20 år og 180 centimeter høje.
Den ene var spinkel og iført en sort hættetrøje, hvorpå der på brystet stod bogstaverne wsc med hvidt. Han havde grå joggingbukser på og sorte sportssko. Den anden var almindelig af bygning og havde en hvid hættetrøje på, sorte bukser og sort-brune sko.